Ćwiczyli by móc sprawnie ratować

W dniach od 5 do 7 lutego we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Ochotniczą Strażą Pożarną strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej przeprowadzili na zamarzniętym akwenie Kokotek ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

Techniki prowadzenia działań z zakresu ratownictwa lodowego rudzcy strażacy szlifowali przez trzy dni. W ćwiczeniach wykorzystano sprzęt znajdujący się na wyposażeniu jednostek ratowniczo-gaśniczych Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej. Do dyspozycji były sanie lodowe, rzutki ratownicze, koła ratunkowe oraz pasy ratownicze. Z wykorzystaniem wymienionego sprzętu strażacy doskonalili umiejętności podejmowania osób poszkodowanych z wykonanego specjalnie do tego celu przerębla. Oprócz strażaków w ćwiczeniach wzięli udział także rudzcy policjanci i strażnicy miejscy. To dla nich strażacy zorganizowali między innymi szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. W przedsięwzięciu udział wzięło łącznie ponad 40 strażaków PSP, 10 druhów OSP, 20 policjantów i 12 strażników miejskich. Wszystko po to by w przypadku powstania realnego zdarzenia podjąć szybkie i sprawne działania. W grę wchodzi w końcu ludzkie życie.

Sezon zimowy w pełni, a zimowa aura bywa w tym roku kapryśna. Naprzemienne mrozy i ocieplenia powodują niestabilność pokrywy lodowej skuwającej miejscowe zbiorniki wodne. Wkrótce na terenie województwa śląskiego zaczynają się ferie zimowe. Aby stało się nieszczęście wystarczy chwila nieuwagi i nieostrożności. Apelujemy by zachować rozwagę i nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Nigdy nie ma pewności co do grubości i trwałości pokrywy lodowej pokrywającej zamarznięty akwen wodny. W Rudzie Śląskiej mamy przecież możliwość korzystania ze sztucznego lodowiska utworzonego na terenie MOSiR przy ul. Bytomskiej 15 w Rudzie Śląskiej – Orzegowie, gdzie można bez obaw o załamanie się tafli lodu korzystać na ślizgawce z uroków zimowego sezonu.

Opracował: mł. bryg. Paweł Skwira 

O ćwiczeniach w Sfera TV: https://www.sferatv.pl/vod/informacyjne/wydarzenia/19395-wydarzenia-8-lu...