Dwie osoby poszkodowane w wyniku wybuchu gazu.

19 lipca 2019 roku, o godz.16.54 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Rudzie Śląskiej przyjęło zgłoszenie o prawdopodobnym wybuchu gazu w jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Wolności.

Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania, stwierdzono pożar w mieszkaniu na parterze oraz na klatce schodowej i poddaszu budynku wielorodzinnego - III kondygnacyjnego. Płomienie wydobywały się przez okna mieszkania na zewnątrz. Przed przybyciem straży pożarnej z budynku ewakuowało się sześciu lokatorów, dwoje z nich (kobieta i mężczyzna) było poszkodowanych i znajdowały się pod opieką zespołu ratownictwa medycznego.

W pierwszej fazie Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu oraz podaniu trzech prądów wody na palące się wyposażenie mieszkania oraz na klatkę schodową objętą pożarem i prądu wody na dach przy użyciu samochodu specjalnego drabiny z jednoczesnym dokonywaniem rozbiórki części pokrycia dachowego w celu dotarcia do zarzewi ognia. Równocześnie ratownicy przeszukiwali pomieszczenia. Budynek nie był wyposażony w stałą instalację gazową, z mieszkania, w którym doszło do pożaru wyniesiono kuchenkę turystyczną oraz 3 kg butlę turystyczną propan-butan.
Po ugaszeniu pożaru i oddymieniu, ponownie przeszukano budynek, wykonano pomiary na obecność tlenku węgla i przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono mieszkanie, w którym doszło do pożaru, klatkę schodową oraz konstrukcje dachu w poszukiwaniu zarzewi ognia.

Przybyły na miejsce zdarzenia Inspektor Nadzoru Budowlanego po dokonaniu oględzin budynku wyłączył z użytkowania część, w której miał miejsce pożar.

W akcji ratowniczej brało udział 12 zastępów PSP, policja, zespoły ratownictwa medycznego, straż miejska. Działania zakończono o godz.21.06.

Żródło: KW PSP w Katowicach

Zdjęcie: KW PSP w Katowicach