Dwie osoby poszkodowane w wyniku zatrucia tlenkiem węgla

Emisja tlenku węgla w jednym z mieszkań przy ul. Rencistów w Rudzie Śląskiej była przyczyną podtrucia 2 osób.

Po godzinie 22 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Rudzie Śląskiej wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu podtrucia tlenkiem węgla 2 osób zamieszkujących budynek przy ul Rencistów. W mieszkaniu, w którym przebywały osoby zgłaszające złe samopoczucie strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla. Poszkodowanym mężczyznom udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie zostali oni zabrani do szpitala.

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego znacząco zwiększa się liczba interwencji związanych z emisją tlenku węgla. Rośnie również liczba osób poszkodowanych w tego typu zdarzeniach. W związku z powyższym strażacy apelują o stosowanie się do przepisów regulujących zasady eksploatacji urządzeń grzewczych, przewodów kominowych odprowadzających dym lub spaliny oraz przewodów wentylacyjnych. Urządzenia takie powinny być użytkowane, czyszczone oraz poddawane okresowym przeglądom. Niedopuszczalne jest użytkowanie urządzeń niesprawnych. Pamiętajmy także o zachowaniu rozwagi i ostrożności podczas eksploatacji urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym, płynnym lub gazowym.

Istotnym elementem prawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych w mieszkaniach jest także zapewnienie odpowiedniej wentylacji tych mieszkań i to wentylacji nie tyko wywiewnej ale również nawiewnej, niezbędnej do zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu spalania w komorach spalania urządzeń grzewczych. Do spalania trzeba powierza, a w przypadku zbyt małej jego ilości powstaje tlenek węgla. Dlatego nie należy bagatelizować zaleceń kominiarskich dotyczących użytkowania urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Tlenku węgla nie da się zobaczyć ani wyczuć, jedyną możliwością zapewnienia ostrzegania o jego obecności w mieszkaniu jest montaż czujki tlenku węgla. Należy pamiętać, że czujkę należy zamontować i użytkować zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do urządzenia. To małe urządzenie elektroniczne jest w stanie zaalarmować nas w przypadku wykrycia w powietrzu tego niebezpiecznego gazu i w wielu przypadkach decydować może o naszym życiu.