Pożar torfowiska w Rudzie Śląskiej

W dniu 12 lipca 2019 r. około godziny 14.30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Rudzie Śląskiej przyjęło zgłoszenie o pożarze trawy na nieużytkach przy ulicy 1 Maja.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się torfowisko w pobliżu lasu. Pożarem objęta była powierzchnia około 30 arów. Gaszenie odbywało się między innymi przy użyciu specjalnych lanc gaśniczych, umożliwiających dotarcie wody w głąb torfowiska. W działaniach brało udział 10 samochodów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, razem 37 strażaków. Działania zostały zakończone o godzinie 23.00, nikt w czasie zdarzenia nie był bezpośrednio zagrożony.

Długotrwały brak opadów deszczu spowodował wysuszenie ściółki, pokrywy glebowej oraz pokładów torfu. Skutkowało to olbrzymim zagrożeniem pożarowym na obszarach leśnych i torfowiskach. W związku z powyższym apelujemy o rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności przy posługiwaniu się ogniem otwartym, nawet niedopałek papierosa może spowodować pożar wyschniętych traw.