Stop pożarom traw

Od  1 marca 2019 r. ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Stop pożarom traw”. To już kolejna edycja kampanii Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Celem kampanii jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary oraz jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego. W 2018 roku strażacy Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej do pożarów traw wyjeżdżali 148 razy. Od początku 2019 roku rudzcy strażacy gasili już 17 takich pożarów.

W Polsce w 2018 roku odnotowano 149 434 pożarów, wśród których były 48 767pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok 33% wszystkich pożarów w Polsce.

Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. W 2018 roku w pożarach traw zginęło w Polsce 7 osób.

Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzi, w tym także podpalacza. Pożar łąki nie użyźni gleby, wręcz odwrotnie – wyjałowi. Spalenie suchych traw nie wpłynie pozytywnie na rozwój nowej roślinności i nie przyniesie korzyści finansowych. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji. Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Przyczynami pożarów bywa często bezmyślność lub celowe działanie człowieka. Strażacy apelują o zachowanie ostrożności oraz rozsądku w posługiwaniu się ogniem otwartym.

Szczegółowe informacje oraz materiały promocyjne kampanii można znaleźć na stronie:  http://www.stoppozaromtraw.pl.